Jak najít spolehlivého nájemníka?

Čas čtení: 4 min

Nebojte se, jak najít spolehlivého nájemníka vám v tomto článku neporadím, protože to sám nevím! A myslím si, že najít spolehlivého nájemníka neumí nikdo. Také si všimněte, že jste v zábavnější části mého webu. Ani se mi tomu nechce věřit, ale někteří „realiťáci“ nabízejí kompletní prolustrování zájemců. Tuto službu mi ještě nikdo, nenabídl, ale už jsem o ní slyšel. Na otázku, jak najít spolehlivého nájemníka, jsem narazil v tomto článku, ale odpověď jsem nechal bez uspokojivé odpovědi.  Tak jsem se se zájmem podíval na internet a snahu některých realiťáků bych spíše nazval: jak odradit solidní nájemníky. Protože dávají zájemcům dotazníky typu:

 1. Kolik berte?
 2. Dejte mi kontakt na vašeho nadřízeného (jednatele, personalistu)!
 3. Proč se stěhujete ze současného bytu, jak jste tam byli dlouho?
 4. Dejte mi kontakt na majitele!
 5. Proč máte zájem o tento byt?
 6. Máte zvíře?
 7. Chcete se na adrese bytu přihlásit k trvalému pobytu?
 8. Z jakého příjmu budete platit nájem?
 9. Platíte včas své závazky? Doložte to!
 10. Jste (byl jste) trestně stíhán?

Chtěli byste na tyto otázky odpovídat? Já tedy ne. V podstatě jsou na nic, protože většinu odpovědí nelze nijak ověřit a u kterých to jde, tam si zájemce něco vymyslí.

Jak najít spolehlivého nájemníka?

Jak budou zájemci odpovídat?

Předtím, než si přečtete mnou navržené odpovědi, můžete si zkusit cvičně odpovědět (Formuláře Google). Můžete odpovědět, co chcete, možná něco vyberu a doplním to sem.

 1. Společný příjem 50000 Kč/ měsíčně.
 2. František Novák (kamarád, podnikatel, který dostal instrukce a dostane za to metr piv – realiťák si to sice ověří, ale je to nanic).
 3. S přítelkyní chceme do většího bytu (změna zaměstnání nebo něco takového). V bytě jsme bydleli tři roky.
 4. Josef Novák (kamarád, majitel bytu, který dostal instrukce a dostane za to metr piv – realiťák si to zase ověří, tentokrát na katastru).
 5. Chceme do většího a přítelkyně změnila zaměstnání a bude to mít blíž do práce a….
 6. Ne (po podepsání smlouvy s tím nic neudělá).
 7. Ne (po podepsání smlouvy s tím nic neudělá a ve velkém paneláku to ani nejde zjistit).
 8. Z našeho příjmu.
 9. Zde záleží na tom, co bude chtít vidět za doklady, v podstatě může říci, že všechny služby byly napsané na majitele a ten to podle bodu 4 potvrdí. Samozřejmě že zájemce realiťák prolustruje ve veřejných rejstřících.
 10. Ne (pokud nebude realiťák chtít výpis z Rejstříku trestů tak to nezjistí a minulost nezjistí ani z něho, ale požadovat takovýto doklad mi přijde úplně absurdní).

Takže už víte jak najít spolehlivého nájemníka?

Jak vidíte, tak mimo bodu 9 a 10 nelze nic ověřit. Samozřejmě, že nemůže mít zájemce na Facebooku napsáno, že se stěhovali třikrát za poslední rok a jsou pět let bez práce. Také se může podříct například tím, že řekne, že nemohl zavolat dříve, protože nemá na kredit. Takže tento dotazník odradí pouze úplného blba a všechny slušné zájemce. Jen z vás bude takovýto „realiťák“ tahat peníze. Na úsudek také nedejte, protože i bezdomovec se může slušně obléct.

Jen bych rád doplnil, že proti normálním realiťákům nic nemám a jejich služeb využívám.

Myslím si, že najít spolehlivého nájemníka neumí nikdo.


Pronajímatel bytu