Podnájem v nájemním bytě

Čas čtení: 4 min

Již několikrát jsem se setkal s tím, že lidé nerozlišují mezi nájmem a podnájmem. Hlavní rozdíl mezi nájmem a podnájmem je v tom, že nájem se sjednává s majitelem, ale podnájem s nájemníkem. Je tedy jasné, že když skončí nájemní smlouva, končí i ta podnájemní a podnájemník se musí odstěhovat. Další celkem zásadní rozdíl je v tom, že podnájemník není tak chráněn jako nájemník. Podnájemník může dostat výpověď bez udání důvodu nebo mu může být zakázáno chovat zvířata nebo pro zřízení trvalého pobytu potřebuje podnájemník svolení majitele.

Podnájemní smlouvu lze uzavřít i bez souhlasu majitele, ale nájemník musí v bytě bydlet

Podnájem bez souhlasu majitele

Podnájemní smlouvu lze uzavřít i bez souhlasu majitele, ale v tomto případě musí nájemník v bytě bydlet a například pronajme jednu místnost. Pokud nájemník v bytě nebydlí, potom musí s podnájmem majitel souhlasit.

Podnájem

Tak to byl úvod k následujícímu příběhu. Můj známý Cyril pronajímá byt a s nájemníkem má sepsanou standardní smlouvu, ve které je výslovně napsáno, že nájemník nesmí byt dát do podnájmu žádné třetí osobě, pokud v bytě nebydlí. Abych byl přesnější, jedná se o nájemnici Barboru (tím nechci říct, že s nájemnicemi je více potíží).

Barbora nějakou dobu v bytě bydlela, ale postupně se dostala do finančních potíží a začala se opožďovat s platbami nájmu. Protože jsou pozdní platby normální a občas poslala nějaké peníze navíc, tak dluh nebyl z počátku nijak vysoký. Ale postupně narůstal, až dosáhl výše čtyř nájmů plus služby. Cyril jí chtěl tedy dát okamžitou výpověď pro zvlášť závažné porušení povinností. A zde nastal drobný zádrhel. Barbora nezvedala telefon. Cyril se tedy vydal do bytu, a když zazvonil, otevřel dveře pan Daniel. Po krátkém rozhovoru vyšlo najevo, že Daniel je podnájemník a v bytě bydlí sám.

Tomu se snad ani nedá věřit

Vzhledem k tomu, že Barbora neplatila nájem, byl podnájemník jen takovou třešničkou na dortu. Nicméně Danielovi se nelíbila představa, že bude muset byt opustit, protože Barboře platil pravidelně nájem a navíc jí zaplatil i kauci. Také se ukázalo, že Daniel platí Barboře o pět tisíc korun více, než kolik činil nájem. Nakonec se podařilo Barboru dohledat a předat jí výpověď. Barbora také slíbila, že dluh doplatí. Samozřejmě, že ho nikdy nezaplatila. Docela nechápu, proč Barbora neplatila řádně nájem, když dostávala nájem a ještě peníze navíc. Kdyby řádně platila, tak by Cyril na podnájemníka možná ani nepřišel a Barbora by z toho měla docela slušný přivýdělek.

Jak dopadl Daniel? Uzavřel s Cyrilem nájemní smlouvu a nyní v bytě bydlí. Možná se ptáte, proč Daniel tolik přeplácel nájemné. Důvod neznám, ale umím si představit, že by neprošel sítem realitky nebo mu to přišlo nejjednodušší řešení.

Podnájem v nájemním bytě?

Co říci závěrem? Barbora a Daniel jsou bohužel běžnými typy lidí, se kterými se pronajímatel běžně setkává, protože většina normálních lidí má již vlastní bydlení. Detailní popis rozdílu mezi nájem a podnájmem si můžete přečíst zde. Jo a vždy uzavírejte smlouvu s majitelem.