Firmy na pronájem bytů

Čas čtení: 3 min

Byt se dá pronajmout řadou způsobů a na první pohled nejjednodušší je využít služeb nějaké firmy na pronájem bytu. Vše na první pohled vypadá dobře. S firmou uzavře pronajímatel smlouvu a firma pronajme byt, stará se o vše okolo a majiteli posílá nájemné. Firmy výšinou garantují, že nájem bude vyplácen stabilně, bez ohledu na to, jestli nájemník platí nebo ne nebo jestli v bytě někdo bydlí. Jak je možné, že toto garantují se dočtete dále.

Je jasné, že firma není žádná charita a proto si za tuto službu něco nechá „zaplatit“. Zaplatit jsem dal do uvozovek, protože se většina firem tomuto termínu brání a tvrdí, že majitel nice neplatí. Samozřejmě, že platí. Minimálně v podobě nižšího nájemného. Detailní podmínky tyto firmy veřejně nesdělují. Nicméně řada firem na pronájem bytu píše, že s majitelem uzavírá nájemní smlouvu. V tom by mohl být háček v případě nějaké dražší opravy. Ty totiž platí majitel.

Firmy na pronájem bytů

Firmy na pronájem bytů a zkušenosti

Osobní zkušenost s těmito firmami nemám, ale jeden můj kamarád si od jedné firmy pronajmul byt. Pronajmul je silné slovo, on totiž dostal podnájemní smlouvu, a protože se v této problematice příliš neorientuje, tak ho to nijak netrápilo. Vše prvních pár měsíců běželo bez problému až mu, podle jeho slov, nějaký vtipálek vypnul elektřinu. Ten vtipálek byl dodavatel elektřiny. Zpočátku jsem moc nechápal, jak se to mohlo stát. Příčina problému byla v tom, že elektřinu měl platit on a firma měla elektřinu přepsat na kamaráda, ale z nějakého důvodu to neudělala. Druhý problém byl v tom, že kamarád měl, podle dohody (možná smlouvy), platil za elektřinu firmě až do okamžiku přepsání.

Takže si to shrňme. Firmě přijde několik upomínek za nezaplacení elektřiny a současně jí chodí více peněz, než činí podnájem a nikomu to není divné. Připadá mi to, že v tom má firma nepořádek.

Jak to dopadlo?

Nakonec firma kamarádovi řekla, že když neplatí, tak se má vystěhovat. Jak je možné se takhle rychle zbavit nájemníka? Nájemníka těžko, ale podnájemníka snadno. U žádného jednání jsem osobně nebyl, tak prodávám, jak jsem nakoupil.

Tímto netvrdím, že všechny firmy na pronájem bytů jsou stejné, ale i tato zkušenost ve mně vzbuzuje pochyby o tom, jak tyto firmy fungují. Osobně doufám, že žádnou takovouto firmu nebudu potřebovat a to ani jako nájemník ani pronajímatel.