Jak jsem začal pronajímat byt

Čas čtení: 4 min

Kdo se chce pronajímat byt, musí nějaký vlastnit (to dá rozum). Já jsem svůj první byt koupil od babičky. Byt byl v paneláku na malém městě s tisíci obyvateli. V té době jsem byl student a neměl jsem moc peněz, tak jsme se dohodli na slevě a na tom, že budu byt pravidelně splácet z toho, co si vydělám na brigádách a z pronájmu. Byt jsem nakonec koupil za odhadní cenu, která byla něco přes dvě stě tisíc korun.

Jak jsem začal pronajímat byt - podepsáním smlouvy

Začít pronajímat byt bylo snadné

Prvním nájemník byl můj kamarád Adam. Nájem jsem nastavil na tisíc pět set korun. Dnes už vím, že jsem to neměl dělat! Protože, kdyby to byl čistý nájem, byla by to v té době asi odpovídající cena, ale toto byl hrubý nájem! Takže po příchodu ročního vyúčtování jsem zjistil, že z nájmu musí zaplatit fond oprav a splátku úvěru za zateplení domu. Pokud vás zajímá, co všechno platí nájemník, můžete to najít v mém článku, nebo si o tom přečíst na Novinkách (pokud mně nevěříte). Tyto položky ostatně ani nebývají na vyúčtování uvedeny, a pokud chcete znát jejich výši, musíte je hledat v evidenčním listu nebo v předpisu plateb. Po odečtení těchto položek a zaplacení daně z příjmu mi zbylo pět set čtyřicet korun měsíčně. V dalších letech jsem postupně nájemné zvyšoval a po čtyřech letech jsem se dostal na oněch, na začátku požadovaných, tisíc pět set korun.

První byt v hodnotě přes dvě stě tisíc korun, jsem pronajmul za pětistovku měsíčně.


Pronajímatel bytu

I přes tento přehmat jsem dosáhl po pěti letech průměrného hrubého výnosu skoro sedm procent (mohlo to být přes devět, kdybych hned na začátku nastavil nájemné správně). Když se na to dívám zpětně, tak musím říct, že žádný jiný byt takových čísel nedosahuje (procentuálně, v absolutních číslech ho trumfne každý).

Čtyři typy nájemníků

Adam měl jako nájemník jednu zásadní vadu – nedělali si příliš hlavu s placením nájemného. Když platba přišla v měsíci, ve kterém měla přijít, byl to úspěch. Samozřejmě, že mě trochu štvalo, že on platí, jak se mu chce a já musím platit zálohy za služby pravidelně podle rozpisu. Nakonec vždy zaplatil a byl to kamarád, tak jsem to příliš neřešil a nechal tomu volný průběh. Postupem času jsem zjistil, že se při pronájmu bytu budu setkávat se čtyřmi typy nájemníků (seřazeno podle závažnosti a založeno na vlastních zkušenostech):

ZávažnostPlatí včasNedělá problémy*
0AnoAno
1NeAno
2AnoNe
3NeNe

*Neničí byt, vychází dobře se sousedy.

Proč je tabulka řazena, tako (hlavně skupina 1 a 2) jsem trochu nakousl zde. Jinak najít nájemníka se závažností 0, je jako vyhrát jackpot.

Už jste někdy venčili psa v obýváku? Ne? Pro nájemníky to není žádný problém. Více o tomto problému se dočtete v dalším článku.