Odpovědnost za nájemníka

Čas čtení: 3 min

Jak jsem napsal v předchozím článku, nájemníky dělím do čtyř skupin. Dvě z těchto skupin umí pořádně naštvat sousedy. Důvodů může být celá řada. Problémová nájemnice se psem nebo nechtěná láska. V každém případě cokoliv co udělá váš nájemník, nakonec padne na vaši hlavu. Problém je v tom, že problémy s nájemníkem jsou za vámi i z právního hlediska, protože vůči nájemníkovi může cokoliv vyvozovat pouze majitel bytu. V podstatě máte odpovědnost za nájemníka. Takže když se sousedé shodnou, že nájemníka v domě nechtějí, existuje pouze jediná cesta a to přes majitele bytu. Protože vůči majiteli bytu již může SVJ podniknout právní kroky. Takže majiteli nezbyde nic jiného než konat a nájemníka se zbavit. Varianta, že přestane komunikovat s SVJ, není nejlepší řešení.

Odpovědnost za nájemníka - správná volba nájemníka je základ

Kdy naštvete sousedy?

Při dlouhodobém pronajímání bytu se dříve či později nějaký ten problémový nájemník objeví. Úroveň naštvání sousedů závisí na tom, jaké jsou odpovědi na následující otázky: jak moc naštval sousedy, jak dlouho je štval a kolik podobně problémových nájemník již v bytě bylo. Takže čím dále pronajímat byty, tím je vyšší pravděpodobnost že na vás budou sousedé naštvaní. Protože své první byty pronajímám již delší dobu, jsou na mě naštvaní už úplně všichni sousedé z domu.

Kdo vám bude připomínat odpovědnost za nájemníka?

Při dlouhodobém pronájmu se dříve či později nějaký ten problémový nájemník objeví.


Pronajímatel bytu

Co vám mohou sousedé udělat? Pokud v bytě nebydlíte a ani to v budoucnu neplánujete tak budete řešit pouze nepříjemné hovory (než se problémového nájemníka zbavíte). Je jenom otázkou, s kým ty hovory budou. Jestli to bude naštvaný předseda SVJ (protože musí něco dělat), naštvaný soused, nezaujatý advokát najatý SVJ nebo úředník finančního úřadu (proto se nepokoušejte nájem před finančním úřadem zatajit). Pokud chcete ještě k finančnímu úřadu přidat i stavební úřad, stačí začít rekonstruovat byt. Proto každý byt zrekonstruuji před zahájením pronájmu.

Pokud na vás pošle SVJ advokáta, je to poslední varování a je jasné, že jste něco udělali špatně. V tomto případě neváhejte a najměte si také advokáta! Srandovní je to, že platíte oba dva advokáty, i když jednoho jenom částečně.

Už jste se někdy báli jít do vlastního bytu?

Po odstěhování jedné nájemnice na mě byli někteří sousedé tak naštvaní, že se mi vyhýbali. Bohužel někteří si rádi povídají a rozhovory s nimi nebyli příjemné. Časem se vše uklidnilo, ale stále se najdou tací, kteří mi rádi připomenou moji odpovědnost za nájemníka (skoro to vypadá, jako že jsou nájemníci nesvéprávní). Samozřejmě, že se kvůli tomu nebojím do svých bytů chodit, ale příjemné povídání to není.