Švábi a štěnice

Čas čtení: 4 min

Nějaký čas jsem pobýval na několika vysokoškolských kolejích a kromě směsice exotických studentů, tam byla i směsice „exotických“ zvířátek. Byli tam švábi a štěnice. Na jedné koleji to byli švábi a na druhé štěnice (dále nerozlišuji mezi švábem a rusem domácím, protože v tom žádný rozdíl nevidím). Když jsem se ptal, kde se na kolejích berou, bylo mi odpovězeno, že v některých státech to tak neberou a že s nimi normálně žijí (proto pozor na cizokrajné studenty). V podstatě jsem se setkal se šváby a štěnicemi jako nájemník. Jestli chcete vědět, jak se s nimi pronajímatel vypořádal tak čtěte dál. Bohužel švábi a štěnice jsou problémem majitele. Tedy pokud nájemníkovi nevadí, že sním jí nebo že jí přímo jeho a nezakročí dříve než majitel.

Od té doby si na tyto zvířátka dávám pozor a například po příjezdu do hotelu nadzvedávám matraci a kufry dávám do koupelny. I když do té koupelny to prý dává velká část cestovatelů a tak tam jsou štěnice také (švábi jsou všude). Jedno jsem si švába přivezl z jednoho zábavního parku, který je poblíž Berlína, ale ten byl exotický, takže hned po útěku z batohu chcípl zimou.

Švábi a štěnice v bytě

Pokud najdete zvířátka v bytě tak proti nim musíte zakročit. Pokud jste si nepřivezli zvířátko z dovolené, potom k vám pravděpodobně přilezlo od sousedů a potom to musí řešit SVJ. Z vlastích zkušeností z kolejí vím, že ošetřit jeden pokoj (byt) nemá cenu. Vždy odněkud přilezli (stoupačka, fasáda nebo chodba). Jediné skutečně účinné řešení byla celoplošná deratizace celé budovy. Proti švábům se používá nějaká pasta, kterou olížou a potom se otráví a proti štěnicím se provádí postřik.

Švábi a štěnice

Švábi jsou celkem v pohodě, ale štěnice jsou jiná liga


Pronajímatel bytu

Možná si říkáte, že se tato zvířátka mohou vyskytovat a množit jen u bordelářů. To není vůbec pravda. Jednou jsem našel živé šváby ve tři roky neobývaném a prázdném bytě (dárek od bývalého majitele). Je pravda, že v bytě byl cítit takový nasládlý pach. Pokud se najdou u nějakého souseda, tak vůbec nepřemýšlejte nad tím, že si při deratizaci nenecháte ošetřit byt. Pravděpodobně je už máte také.

Co s nimi?

Pokud jste pronajímateli bytu, potom jste v trochu obtížnější situaci. Protože pokud má nájemník doma zvířátka a nerozlezou se k sousedům, potom se o tom nikdo nedozví, a když se odstěhuje, potom vám zůstanou v bytě. Pokud nájemník uklidit, tak se o nich nemusíte dozvědět, protože vylézají v noci.

Švábi jsou celkem v pohodě, protože se jejich přítomnost dá zjistit pomocí lepových pastí a navíc nejsou příliš odolní proti běžně dostupnému postřiku. Osobně vždy, když je čas, nějaké pasti po odstěhování nájemníka nastražím a zkontroluji, jestli v nich něco není. Samozřejmě že je vždy před příchodem nového nájemníka odstraním (ty pasti).

Štěnice jsou jiná liga.
Většinou jsou v posteli a tu si většina nájemníku odnese (a při troše
štěstí je nevyklepe na chodbě). Nicméně proti nim moc nezabírá běžný postřik a
musí přijít firma. Před deratizací se musí vše odsunout od zdí a oblečení
vyprat a zabalit do igelitu. Na druhou stranu v prázdném bytě to není takový
problém. Přítomnost štěnic může indikovat pach nebo poštípání nájemnici, kteří
jsou ale už pryč (nájemníci).