Pronájem bytu cizincům

Čas čtení: 4 min

Nejdříve popíši své zkušenostmi se soužitím s cizinci a poté se popíši, jak může dopadnou pronájem bytu cizincům. Kde jsem na ně narazil? Na kolejích (i Pražák může v Praze bydlet na koleji). V době, kdy jsem tam bydlel, byly koleje plné cizinců a studenti byli z celého světa. Takže základní pravidlo na kolejích znělo: pokud někdo dělá na koleji bordel, tak to jsou většinou cizinci. Proč? Protože čeští studenti šli večer do hospody, ale zahraniční studenti zůstali na koleji a pařili tam (buď neměli peníze, nebo se nedomluvili). Další věc je jejich způsob života. U nich je například normální, že dopoledne spí a začnou se probouzet v poledne a vařit začnou až po desáté večer (občas se to nedá ani nazvat jídlem).

Potom je tady problém se „zvířátky“. Když jsem se ptal, proč jsou koleje zamořené štěnicemi a šváby, tak mi hospodářka řekla, že u některých národů je to normální a nevadí jim. Tak například můj pokoj za osmnáct měsíců prošel postřikem proti štěnicím pětkrát. Samozřejmě, že postřik byl řádně ohlášen a všichni byli instruování, aby nábytek odklidily od stěn a vše zabalili do igelitu. Samozřejmě, že cizinci nic takového neudělali, takže účinnost postřiku byla značně snížena.

Zpět k úvodní otázce: Pronájem bytu cizincům

Řeknu vám jedno tajemství. Když chcete dosáhnout nejvyššího možného nájmu, pronajměte byt cizincům nebo agentuře, která tam nastěhuje cizince. Budete z toho mít asi tolik, jako když pronajmete byt krátkodobě. Bez problémů dosáhnete i o padesát procent vyšší nájem, ale připravte se na to, že se z bytu může stát ubytovna a bude se tam dít to, co jsem právě popsal. Pokud se proto rozhodnete tak je zřejmé, že musíte pořádně zvýšit zálohy na služby a vybrat maximální možnou kauci, protože se po odstěhování nájemníků bude hodit na opravy.

Vždy záleží, na koho narazíte


Pronajímatel bytů

Jednou jsem slyšel vtip od realiťáka: pokud má cizinec český občanský průkaz, potom je vymahatelnost jeho závazků stejná jako u Čechů. Tak jsme se zasmáli. Samozřejmě, že z nich po odstěhování nikdy nic nedostanete. To samé platí i o agenturách a rozumný právník vám řekne, že škodu nemáte vymáhat, protože nic nedostanete a akorát to bude stát hromadu peněz.

Je vám doufám jasné, že tímto krokem naštvete úplně všechny v daném domě. Kolik si myslíte, že jich tam bude? Při troše štěstí i jeden na čtyři metry čtvereční bytu! Nikoliv obytných místností! Protože jich tam bude hodně, tak v bytě pořád někdo bude a večer se budou bavit. Jak jsem již napsal, nepůjdou do hospody, ale koupí pár láhví a budou se bavit v bytě klidně až do rána.

Pronájem bytu cizincům

Každá mince má dvě strany

Na druhou stranu znám spoustu úspěšných nájmů cizincům. Nicméně ti platí standardní nájmy a většinou jsou to vedoucí zaměstnanci nadnárodních firem na nedělnických pozicích. Takže vždy záleží na tom, na koho narazíte.

Jen bych chtěl upozornit na fakt, že jsem článek napsal před válkou na Ukrajině. V současné době sem přichází řada žen, které nebývají tak problémové (vlastní zkušenost). Takže pronájem nemusí být takový horor. Na druhou stranu je nutné mít na paměti, že i z bezproblémového nájemníka se po příchodu nějakého příbuzného může stát vaše noční můra. Zde je nějaké povídání o náležitostech pronájmu bytu cizincům.