Nájemník zničil byt

Čas čtení: 4 min

Několikrát jsem slyšel od pronajímatelů, že největší obavu mají z toho, že jim nájemník zničí byt. Pojďme se tedy podívat, jestli je to oprávněná obava.

V předchozím článku jsem psal o škodách způsobených nájemníkem. Psal jsem o drobných škodách, které nevzniknou běžným opotřebením, ale hrubým zacházením ze strany nájemníka. Náhradu takové škody může pronajímatel po nájemníkovi požadovat a většinou na ně stačí kauce. Pokud nájemník způsobil vyšší škodu nebo dokonce zničil byt, potom je situace o něco horší, protože na ni kauce nestačí.

Nájemník zničil byt

Nájemník zničil byt. Co dělat?

Jak jsem již napsal, tak platí, že škoda způsobená nájemníkem, která je odhalená po jeho odchodu, je nevymahatelná. To samé platí i o větších a velkých škodách. Protože kauce nestačí a vy musíte přesvědčit nájemníka, aby škodu uhradil. V takovéto chvíli to chce přistupovat k celé události s rozvahou. Všechny trumfy má totiž nájemník. Ptáte se jaké? Jednoduše nezaplatí a odstěhuje se (nyní si přečtěte první větu tohoto odstavce). Možná vás napadne, že žijeme v právním státě a máme soudy, které rozhodnou ve váš prospěch. Můžete to zkusit. Zde si ale zase půjčím větu z jednoho z předchozího článku (původně je z knihy): „…podnikatelé v ČR se dělí na ty, kteří platí závazky včas a na ty, kteří vědí, jak fungují naše soudy.“ Nejjednodušší je, když nájemník výši škody uzná sám a hned ji zaplatí.

Absolutně nejvyšší škoda vznikne, když nájemník přestane platit nájem a odmítne se odstěhovat.


Pronajímatel bytu

Nájemník zničil byt, ale nechce platit

V tomto případě jste v háji a musíte vyjednávat. V první fázi jednání musíte zachovat chladnou hlavu a jednat klidně. Jako byste se bavili o škodě za pár tisíc, která není vůbec problém. Když totiž na nájemníka vystartujete, může se zablokovat a přestat komunikovat nebo způsobí ještě větší škody, pokud v bytě ještě bydlí (jeho další trumfy). Ve druhé fázi musíte výši škody doložit a následně ho přesvědčit, že ji způsobil. Následně se ho zeptejte, jak škodu nahradí. Pokud jde o vysokou škodu, bude ji splácet a je riziko, že zaplatí pár prvních splátek a potom přestane nebo že se odstěhuje. Potom už nezbývá nic jiného než kontaktovat advokáta, ale počítejte s tím, že (velkou) část škody odepíšete.

Jedna známá pronajala někomu z pracovní agentury a ten tam nastěhovala několik lidí z východu. Nelegální podnájemníci (skutečný nájemník tam nebydlel) byt zničili, a když se chtěla známá soudit, tak jí její advokát řekl, že to má nechat být.

Co může nájemník zničit

Nyní si řekněme, co může nájemník zničit a zároveň to nezaplatí pojišťovna (například vytopí nebo zapálí byt). Může zničit podlahy nebo zařizovací předměty v jádře nebo kuchyňskou linku případně vyměnit vstupní bezpečností protipožární dveře za „papíráky“. Kdyby to udělal všechno najednou, tak je škoda přes třicet tisíc. Drahý je nábytek, proto byty nezařizujte. Může poškodit elektroinstalaci, jejíž výměna v panelákovém bytě není také levná. Také jsem jednou slyšel o vybouraném jádře, ale to je extrém.

Jako jedno velké nebezpečí vidím, i když to není zničení bytu, v účtu za teplou vodu. Víte, kolik proteče jedním otevřeným kohoutkem vody za hodinu? Je to skoro jeden metr krychlový. Tak si spočítejme účet za čtrnáctidenní dovolenou.

Absolutně nejvyšší škoda vznikne, když nájemník přestane platit nájem a odmítne se odstěhovat. Neplatiče může vyrovnat pouze vybourané jádro a vytrhaná elektroinstalace, ale i to bude ve většině případů levnější.