Tisíc a jedna výmluva, proč nemůže nájemník zaplatit nájem

Čas čtení: 4 min

Nebojte, není jich tisíc! Článek jsem nazval tisíc a jedna výmluva, protože jsem jejich sepsání slíbil v tomto článku a v něm jsem to tak nazval. Takže tady jsou ty nejčastější.

Pokud pronajímáte byt, jistě víte, že pozdní placení nájemného je poměrně časté a pokud je zpoždění veliké, potom je nejenom nepříjemné, ale může pronajímateli způsobit problémy. V předchozím článku jsem nájemníky rozdělil do čtyř skupin podle toho, jak moc dělají problémy. První skupina nedělá problémy a dvě ze tří zbylých neplatí nájem včas. Samozřejmě, že se najdou nájemníci, kteří platí vždy včas a přesně stanovenou sumu, ale to se poslední dobou stává spíše výjimkou. Spíš nájemníci platí pozdě a různě se vymlouvají. Určitě jste zaslechli, že nájemníci měli v první polovině roku platební prázdniny (tento text vznikl v roce 2020), pokud nemohli nájem v důsledku koronaviru platit. Je překvapivé, že se na to nevymluvil ani jeden můj nájemník. Takže předpokládám, že jsou ještě horší, než jsou ti moji.

Tisíc a jedna výmluva proč nemůže nájemník zaplatit nájem

Tisíc a jedna výmluva

Takže tady je tisíc a jedna výmluva ve zkrácené verzi.

 1. Zapomněl jsem.
 2. Peníze jsem poslal, asi se někde zasekly, banka mi to dělá pořád.
 3. Jsem mimo domov (pracovně nebo na dovolené) a nemám přístup k internetovému bankovnictví.
 4. Nemůžu zaplatit, protože jsem musel nechat opravit auto / ledničku / pračku nebo si kupoval televizi / mobil nebo jel na dovolenou…
 5. Mám zablokovaný účet!!! (tohoto nájemníka se co nejrychleji zbavte).
 6. Nemám (to asi není výmluva, ale konstatování skutečnosti).
 7. Peníze jsem poslal na špatný účet (jeden tvrdil, že to poslal dítěti na obědy a že mu je tedy předplatil asi na pět let dopředu).
 8. Rozbil se mi mobil a nemohu poslat platbu (ale volat může).
 9. Nedošla mi výplata / dávka.
 10. Splatnost nájemného je před výplatou / dávkou, takže budu každý měsíc ve zpoždění (nájemníka, který nemá v rezervě peníze, ani na měsíc dopředu, se zbavte).
 11. Jsem na neschopence / bez práce a ještě mi nepřišli peníze (od státu). Ani jeden případ nesouvisel s koronavirem.
 12. Opil jsem se! Škyt, škyt, jdu zvracet.
 13. Peníze jsem poslal! Dobře, ještě se podívám do internetového bankovnictví. Aha tak peníze se vrátily / neodešly.
 14. Žena zapomněla zaplatit.
 15. Ono se platí dopředu? Já myslel, že zpětně.

Proč tedy neplatí?

Popravdě, ze začátku jsem se snažil nájemníky pochopit a bylo mi trochu trapně, když jsem je upomínal. Ale pak jsem pochopil, proč to dělají. Není to proto, že by neměli peníze, oni je většinou mají, ale nechtějí platit! Chtějí je utratit jinak. Když na ně zatlačíte, tak většinou zaplatí. Jako zázrakem se nějaké peníze najdou. Samozřejmě, že můžete narazit i na nájemníky, kteří peníze nemají, ale ti to většinou plánují a jsou to podvodníci. Ještě se mi nestalo, že by nějaký nájemník přestal platit v průběhu nájmu. Buď platí od začátku, i když nepravidelně nebo pozdě, ale platí nebo neplatí hned od začátku.

Nájemníci neplatí, protože by neměli peníze, oni je většinou mají, ale nechtějí platit! Chtějí je utratit jinak.


Pronajímatel bytu