Škoda způsobená nájemníkem

Čas čtení: 3 min

Bojíte se toho, že vám nájemník způsobí v bytě škodu? Mám pro vás dobrou zprávu. Bát se toho nemusíte, protože se to stane úplně vždy. Prostě se s tím smiřte. Při přebírání bytu nikdy nezapomeňte na pravidlo, že škoda způsobená nájemníkem, která je odhalená po jeho odchodu, je nevymahatelná. Proto vždy kauci vracejte až po kontrole bytu. Nenechte se oblbnout například tím, že nájemník nezaplatí poslední nájem s tím, že si to vezmete z kauce. Pokud narazíte na jakékoliv poškození, kauci nevracejte, dokud není vyčíslena škoda. Po každém odchodu nájemníka se připravte na to, že bude muset provést nějaké opravy v bytě. Na druhou stranu se naučíte opravit spoustu věcí a bude mít spoustu nářadí.

Škoda způsobená nájemníkem

Škoda způsobená nájemníkem

Nedávno jsem přejímal byt od nájemníků. První otázka, kterou jsem si položil, byla: jaká je škoda způsobená nájemníkem? Překvapivě jsem na první pohled nic nenašel. Jenom mi nájemník řekl, že od podlahy táhne a že dal do pokojů koberce a že je nechce a proto je tam nechal. Protože nejsem příznivcem promořování koronavirem (psáno v březnu 2021) a protože vše vypadalo v pořádku, tak jsem nic detailně nezkoumal. Podepsali jsme papíry a s nájemníky jsem se rozloučil.

Co myslíte, že poškodili? První problém byl skrytý pod kobercem. Nájemníci vybílili, ale neobtěžovali se zakrýt moje lino, takže je celé od barvy. Protože je lino vroubkované, tak byl docela problém to umýt. Není nadto celý den klečet na podlaze drhnout lino rýžákem. Napadlo by vás ve dne rozsvítit světla? Mě to nenapadlo (i když už jsem takto jednou naletěl). Nájemníci ulomili přívodní vodiče od světla těsně u panelu v obývacím pokoji. Takže lustr je tam jenom pro parádu. Naštěstí si s tím elektrikář snadno poradil a ani nenadělal moc bordelu.

Co z toho plyne?

První pravidlo: škoda způsobená nájemníkem, která je odhalená po jeho odchodu, je nevymahatelná.

Druhé pravidlo zní: vždy se snažte udržet nájemníkvždy se snažte udržet nájemníka po co nejdelší dobu, aby se minimalizoval počet předávání bytu a tím i počet přehlédnutých chyb.

Vždy důkladně zkontrolujte byt. Nejhůře se hledají věci, které jsou hned na očích. Například mi jeden nájemník odnesl dveře (všiml si toho, až následují nájemník). Proto doporučuji si celý byt před pronájmem vyfotit a při předávání vzít fotografie a zkontrolovat jestli se něco nezměnilo. Doporučuji minimálně pět fotek na místnost. Dražší věci dejte do předávacího protokolu. Toto jsou jenom škody, které nájemník způsobil vám, ale škodu může způsobit i sousedům (článek na Novinkách) nebo SVJ.

A ještě jednou: škoda způsobená nájemníkem, která je odhalená po jeho odchodu, je nevymahatelná.


Pronajímatel bytu