Rekonstrukce bytu v lockdownu

Čas čtení: 4 min

V březnu 2021 se mi odstěhoval nájemník. Bohužel byt byl v zoufalém stavu a já ho musel zkultivovat. Nejdříve jsem přemýšlel o celkové rekonstrukci, tedy výměně umakartového jádra za zděné. Protože je byt na malém městě, rekonstrukce od firmy by se nevyplatila a musel bych ji udělat sám a jednotlivé řemeslníky na specializované práce si objednat. Do toho se mi kvůli koronaviru příliš nechtělo a také kvůli tomu, že všechny obchody s potřebným zbožím byly přístupné pouze se živnostenským listem, který nemám. To byli důvody, proč se rekonstrukce bytu v lockdownu nekonala a proč jsem ji odložil (snad) o několik let. Celková cena opravy je uvedena v tomto článku.

Rekonstrukce bytu v lockdownu

Máte živnostenský list?

Jednou z nevýhod hobbymarketů je to, že je tam spousta zboží a když se tam smí, tak i spousta lidí a málo personálu. Takže je problém tam něco najít. Nejednou jsem tam šel pro nějakou věc, přesně jsem věděl, co chci, ale stejně jsem tam strávil několik hodin. Tak jsem si řekl, že objednání zboží přes e-shop a následné vyzvednutí bude jednodušší. To je teoreticky pravda, ale prakticky není. Protože u všeho co chci koupit, musím vědět, jak se to jmenuje. Pokud to nevím, tak musím do příslušné kategorie a vše proklikat. Například víte, jak vybrat váleček na zeď? Který je ten nejvhodnější? Jak vybrat flexi propojení mezi sifonem a zdí, když jeden konec je v palcích a druhý v milimetrech? Takže se žádná úspora času nekonala a cest do hobbymarketu bylo stejně několik.

Když jsem si šel vyzvednout zboží, tak se všech lidí ptali, jestli si jdou pro objednané zboží nebo jestli mají živnostenský list. Bylo zcela evidentní, že to nehodlají kontrolovat, a že jim stačí kývnutí. Této nedůslednosti jsem v hobbymarketu nevyužil, protože jsem vše našel na e-shopu.

Bílou barvu a váleček jsem zvládl vybrat v e-shopu. Jak ale vybrat podlahové krytiny. Vláda si asi řekla, že koberec se nemění každý měsíc a že výměna nějaký ten pátek může počkat. Bohužel v prázdném nájemním bytě je to problém a nejde čekat, protože majitel musí platit za služby a zároveň utíká nájem. V podstatě se v e-shopu nedá vybrat ani barva natož kvalita. Na to se che zeptat a vidět to. Nakonec jsem do obchodu musel na kývnutí dojít.

Zkuste si koupit lino, kuchyňskou linku a dveře v růzých e-shopech tak, aby to ladilo.


Pronajímatel bytu

Rekonstrukce bytu v lockdownu

Zkuste si koupit lino, kuchyňskou linku a dveře různých v e-shopech tak, aby to ladilo.. Bohužel je to daň za to, že k pronajímání bytů je administrativně jednoduché a není k tomu potřeba živnostenský list. Na druhou stranu, je to nevýhodné, když jednou za sto let přijde nějaká ta epidemie.

Na závěr musím konstatovat, že nedoporučuji dělat rekonstrukci bytu svépomocí v lockdownu. Mě se sice oprava bytu povedla, ale jenom proto, že byt je ve stejném okrese, ve kterém je hobbymarket. Ve vedlejším okresu to štěstí nemají a musejí vyplňovat čestné prohlášení.