Pronájem bytu bez kauce

Čas čtení: 3 min

Když jsem brouzdal na internetu, tak jsem narazil na inzeráty (poptávkové) s nadpisem: Pronájem bytu bez kauce. Na první pohled se to, z pohledu, nájemníka může zdát logické. Proč má někomu dávat peníze a potom doufat, že mu je někdy vrátí? Odpověď je jednoduchá. Pro pronajímatele je kauce nebo také jistota zajištění pro případ, že nájemník způsobí nějakou škodu a nebude ji chtít uhradit. Taková škoda může být fyzická, jako například propálený koberec, rozbité okno, žaluzie nebo utržená dvířka od kuchyňské linky až po nefyzickou, kterou je nejčastěji nezaplacené nájemné nebo zálohy na služby.

Pronájem bytu bez kauce

Pronájem bytu bez kauce

Pronájem bytu bez kauce je pro pronajímatele riziko. Proč by ho tedy měl podstupovat? Popravdě nemám tušení. Pokud se někdo zeptá, jestli je možné pronajmout byt bez kauce, mělo by to být pro pronajímatele varování. Pravděpodobně se bude jednat o problémového nájemníka, který má již s nevrácením kauce své zkušenosti. Protože v případě bezproblémového nájemníka není důvod kauci nevrátit. Mimochodem, kauce se musí vrátit nebo vypořádat v okamžiku skončení nájmu. Nikoliv po uhrazení konečného vyúčtování.

Byt se bez kauce normálně (nikdy) nepronajímá


Pronajímatel bytu

Něco jiného je, když se nájemník snaží pronajmout byt bez provize pro realitku, protože tyto peníze jsou nevratné. Nicméně, jak výše kauce, tak výše provize funguje jako spolehlivý filtr na nespolehlivé (nesolventní) nájemníky.

Závěrem

Byt se bez kauce normálně (nikdy) nepronajímá. Pokud je pronajímatel ochoten toto riziko podstoupit, tak k tomu má své důvody. Asi si můžeme domyslet, jaké jsou. Asi to bude případ, kdy je mu jedno co se s bytem stane, protože byt je v dezolátním stavu a nájemník tam nemůže už nic zničit. To že nechce kauci, také znamená, že má nějak „ošetřeno“ neplacení nájemného. Docela by mě zajímalo, jak se to legálně dělá. Nicméně, v takovém bytě asi většina lidí bydlet nechce. Obecně bych řekl, že výše kauce vyjadřuju vztah pronajímatele k bytu.