Platební morálka mých nájemníků

Čas čtení: 5 min

Chcete pronajímat byt a zajímá vás platební morálka nájemníků? To že nájemník nezaplatí, děsí nejednoho pronajímatele. Za sebe musím říct, že je to dost nepříjemné, když platba nedorazí ve stanovený den. Moje zkušenosti jsem shrnul v tomto článku. Na úvod se musí pochlubit tím, že mám jednu nájemnici, která vždy platí s výrazným předstihem (a dost ovlivnila následující statistiky).

Platební morálka mých nájemníků

První pokus o výpočet

Zajímá vás, jaká je platební morálka mých nájemníků? Příliš jsem se o to nezajímal, protože jsem nakonec vždy peníze dostal. Sice jsem tak nějak tušil, že platební morálka nebude valná, a proto jsem to spočítal. A výsledek mě překvapil! Na začátek vám ukáži vše v grafu:

Platební morálka mých nájemníků

Méně než polovina plateb dorazila včas! Na první pohled to vypadá hrozně. Proto jsem se ještě podíval na to, jak moc se nájemníci s platbami opozdili. Zpoždění jsem rozdělil do skupin. V první skupině jsou zpožděné platby do dvou pracovních dnů. Toto zpoždění mě moc netrápí a ani na něj nájemníky neupozorňuji. Ve druhé skupině jsou zpožděné platby do pěti dnů, při tomto zpoždění už nájemník dostane SMS. A v poslední skupině jsou platby zpožděné o více než pět dnů.

Nájemníci začnou zkoušet kam, až mohou zajít a pokud si nebude vést důslednou evidenci zaplacených nájmů, může se vám stát, že na nějakou platbu zapomenete.


Pronajímatel bytů
Platební morálka mých nájemníků

Druhý pokus o výpočet

Také to není nic moc. Příčinu takto špatné platební morálky jsem našel rychle. Pokud čtete tento blog pravidelně, tak ji také znáte. Příčinou byla špatná platební morálka kamaráda Adama. Když ho ze statistiky vyřadím, dostanu o něco lepší čísla. Vyřadit ho ze statistiky mohu, protože bych takováto zpoždění nikomu jinému netoleroval a nemohla by tedy ani nastat. Mimochodem zpoždění o více než pět dnů v případě Adama znamenalo i tři měsíce.

Jaká je tedy platební morálka mých nájemníků?

Nyní je již platební morálky o něco lepší, ale stále bylo zaplaceno včas jen něco přes polovinu nájmů. Na druhou stranu prakticky zmizely nájmy zaplacené s více než pětidenním zpožděním a převažuje dvoudenní zpoždění. Z uvedených výsledků vyplývá, že je mnohem jednodušší dosáhnout lepší platební morálky u cizích lidí než u kamarádů (a příbuzných). Tím vám nechci radit, abyste nepronajímali byty kamarádům a příbuzným. Pokud jde o ta zpoždění od ostatních nájemníků, nevím jak je přesvědčit aby zaplatili včas. Pokud to víte, napište mi to prosím*. Jinak platby musíte začít vymáhat co nejdříve a musíte ho vymáhat důsledně. Jinak nájemníci začnou zkoušet kam, až mohou zajít a pokud si nebude vést důslednou evidenci zaplacených nájmů, může se vám stát, že na nějakou platbu zapomenete.

* Našel jsem tento článek, kde popisují, jak postupují města. Zkracují smlouvy. Osobně si myslím, že toto je cesta do pekel, protože když se často stěhují nájemníci, potom vznikají nemalé náklady na opravu bytu před dalším pronájmem.

Evidence nájemného

jak jsem již napsal, evidence nájemného je základem. Jinak můžete na nějakou platbu zapomenout a nájemník nebude ten, kdo vás na to upozorní. Proto si vedu jednoduchou tabulku, kam si píši, kdy přišel nájem a zároveň, když něco zaplatím, tak to tam také zapíši, abych měl přehled.