Co s neplatícím nájemníkem?

Čas čtení: 5 min

Hned na začátek musím říci, že tento příběh se nestal mně, ale mému známému (mě zatím zaplatili všichni nájemníci). Podstata příběhu je jednoduchá. Nájemník neplatil a odmítl se vystěhovat. Takže můj známý musel začít řešit co s neplatícím nájemníkem.

Pokud nájemník neplatí a odmítne se odstěhovat, potom máte problém.


Pronajímatel bytů
Co s neplatícím nájemníkem?

Když nájemník neplatí dlouhodobě (krátkodobě je to standard), potom je jasné, že se ho musíte zbavit:

  1. Nejjednodušší je se s nájemníkem dohodnout, na tom že se odstěhuje (typicky do měsíce). V tomto případě přijdete minimálně o dva nájmy (jeden až několik nezaplacených před dohodou a druhý nebo další po dohodě). Pokud nájemník nic nezničí, snížíte ztrátu použitím kauce. Nicméně, čím dříve začnete problém řešit, tím to bude pro vás levnější. Pokud dohodu nájemník nepřistoupí, potom máte problém (viz další body, které jsou spíše teoretické).
  2. Druhá nejlevnější varianta může nastat, pokud máte s nájemníkem uzavřenou smlouvu na dobu určitou a ta končí za méně než čtyři měsíce, potom stačí počkat na její skončení (budete mít nejmíň papírování) a doufat, že se nájemník odstěhuje.
  3. Nájemníkovy můžete také dát okamžitou výpověď za zvlášť hrubé porušení povinností, pokud tedy dluží více než tři nájmy a zálohy na služby (více než tři = po nezaplacení čtvrtého). V tomto případě se nájemník musí odstěhovat do jednoho měsíce. Před samotnou výpovědí musíte nájemníka upozornit na neplacení nájemného a dát mu čas na nápravu. A jako bonus mu musíte do výpovědi uvést, že může do dvou měsíců podat návrh na přezkum výpovědi soudem. Takže se v nejlepším případě rozlučte s minimálně čtyřmi nájmy.
  4. Podle mě existuje ještě horší varianta než okamžitá výpověď a tou je výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou, která běží od prvního dne následujícího měsíce, po měsíci ve kterém obdržel výpověď. Výpověď můžete ale dát až když nezaplatí druhý nájem. Samozřejmě musíte nájemníka na dluh písemně upozornit. V tomto případě se opět rozlučte s minimálně čtyřmi nájmy (jeden před výpovědí, tři během výpovědi, a když platí zpětně, tak přidejte ještě jeden).
  5. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete dát výpověď z důvodu uspokojení vlastní bytové potřeby. V tomto případě nemusíte nájemníka na nic upozorňovat. Výpovědní lhůta je opět tři měsíce, takže se zase rozlučte s minimálně čtyřmi nájmy. V tomto případě byste se ale měli do bytu nastěhovat vy osobně (nejdříve se ale nezapomeňte rozvést) nebo nějaký příbuzný jinak může nájemník požadovat náhradu škody a opětovné nastěhování do bytu.

Co když se nechce nájemník odstěhovat

Výše uvedené rady jsou dobré, pokud se nájemník odstěhuje. Ale co když ne? Potom máte problém, protože se musíte obrátit na soud s žalobou o vyklizení bytu. Kdysi jsem četl knihu (už si nepamatuji jméno), ve které bylo napsáno, že podnikatelé v ČR se dělí na ty, co platí závazky včas a na ty, kteří ví, jak fungují naše soudy. Pokud se do žaloby pustíte, přeji vám hodně štěstí.

Zpět k mému známému. Co udělal s neplatícím nájemníkem a jak ho dostal z bytu? Písemnosti začala doručovat bezpečností agentura. Samozřejmě, že i ta agentura postupovala podle zákonů, takže si odepsal další nájem ještě potom, co se měl nájemník odstěhovat, ale ochota k odstěhování se velice zvýšila. Celkem přišel o šest nájmů a zaplatil bezpečnostní agenturu. Osobně si, ale myslím, že ho to vyšlo, v porovnání se soudem, ještě levně.

Co s neplatícím nájemníkem? Prevence!

Zatím jsem nezjistil, jak poznat budoucího neplatiče. Na jednoho mě upozornil realiťák, protože ho našel v insolvenčním rejstříku. Díval jsem se na internet a našel jsem tam různé registry exekucí, ale ty vyžadují registraci a jsou zpoplatněné, takže jsem se jimi podrobněji nezabýval. Ale až budu příště pronajímat byt, zeptám se realiťáka, jestli tyto seznamy prochází. S tím, že se někdo dostane do těžké životní situace a pronajímatel se dostanete na konec dlouhého seznamů problémů, nikdonic neuděláte.