Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Čas čtení: 7 min

Tento článek popisuje rekonstrukci staršího bytu. Článek je aktuální i v roce 2022, ale cenové údaje již platné nejsou, proto jsem se rozhodl některé ceny v navazujícím článku zaktualizovat.

Když jsem rekonstruoval byt v roce 2017, obvolal jsem několik firem, které se rekonstrukcemi zabývají, abych zjistil, kolik stojí rekonstrukce bytu. Všechny nabídky byly hodně podobné a byly do sto třiceti tisíc korun za rekonstrukci jádra (v roce 2019 byly ceny o necelou desetinu vyšší). Výsledná cena rekonstrukce samozřejmě závisí na tom, co všechno chcete zrekonstruovat. Většinou lze vybrat jednu nebo více prací:

  1. Nové jádro (v kuchyni je holá zeť se zásuvkami a vodou).
  2. Obložení kuchyně.
  3. Elektroinstalace ve zbytku bytu.
  4. Položení podlah.
  5. Dokončovací práce (vymalování, úklid).

Při rekonstrukci nezapomínejte na to, pro koho rekonstrukci provádíte. Je velice lákavé udělat vše hezké, ale v případě nájemního bytu vám to moc nepomůže a bude to zbytečně drahé. Na fotky před a po rekonstrukci se můžete podívat na Instagramu.

Polovinu ceny rekonstrukce tvoří materiál a druhou polovinu tvoří práce.


Pronajímatel bytu

Kolik stojí rekonstrukce bytu po částech?

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Nové jádro

Nové jádro je bezkonkurenčně nejdražší položka z celé rekonstrukce (ve větších bytech se této ceně může přiblížit rekonstrukce elektroinstalace a nové podlahy). Jak jsem již napsal, cena za nové jádro, byla do sto třiceti tisíc korun, v této ceně je zahrnuto odstranění starého jádra, vyzdění nového (z Ytongu), rozvod vody a odpadu, elektroinstalace (zásuvky a světla), sádrokartonový podhled, obklad, dlažba, sprchový kout, umyvadlo a WC kombi. Na tuto cenu se však dostanete, pouze pokud použijete ty nejlevnější materiály (obklady a dlažby) a zařizovací předměty. Doba výstavby se pohybuje od dvou do třech týdnů.

Z nabídek jasně vyplynulo, že polovina ceny tvoří materiál a druhou polovinu tvoří práce. Samozřejmě, že i použité materiály jsou o cca 20% dražší, než uvádějí prodejci na webových stránkách. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete si najmout zedníka, instalatéra a elektrikáře a jádro si postavit sami. V tomto případě se pohodlně dostanete pod osmdesát tisíc korun (kamarád takto rekonstruoval), ale připravte se na to, že po skončení rekonstrukce dojedete do nejbližších stavebnin a hobymarketu i se zavřenýma očima. Protože vám bude pořád něco chybět a také to nepostavíte za dva týdny.

Obložení kuchyně

Po rekonstrukci jádra zůstane ze strany kuchyně jenom zeď se štukovou omítkou, s vývody na vodu a odpad, zásuvkami a vypínači na osvětlení kuchyňské linky. Před samotnou rekonstrukcí je vhodné si rozmyslet, jak bude kuchyňská linka vypadat, aby byly vývody a zásuvky na správném místě (není nic blbějšího než mít dřez dva metry od vývodů na vodu a odpad). Toto všechno bývá součástí rekonstrukce jádra. Za příplatek je jen obložení kuchyně za linkou, které vyšlo okolo desetitisíc korun. Kuchyni si můžete obložit sami, takže zvažte, jestli se vám vyplatí dát pět tisíc korun za práci.

Elektroinstalace ve zbytku bytu

Rekonstrukce elektroinstalace ve zbytku bytu je asi nejhorší věc na celé rekonstrukci protože se elektroinstalace musí vyříznout drážky do panelů. Je jasné, že toto lze provést jenom v prázdném bytě. Když jsem se ptal, jestli nepotřebuji nějaké povolení na zásah do nosných panelů, tak mi v jedné firmě řekli, že se to musí udělat rychle, aby si nikdo nestěžoval (takže jsem se nic nedozvěděl). Rekonstrukce elektroinstalace vyjde na šedesát tisíc korun a prodlouží rekonstrukci o týden (v bytě 2+kk).

Když nezrekonstruujete elektroinstalaci hned, můžete ji udělat později v lištách. Pokud se rozhodnete rekonstrukci elektroinstalace odložit, nechte si ji před rekonstrukcí prohlédnout od elektrikáře, abyste ji nerekonstruovali za měsíc.

Položení podlah

Po rekonstrukci jádra bude muset vyřešit co s podlahou v kuchyni a v předsíni. Můžete si tam nechat položit dlažbu v rámci rekonstrukce jádra nebo tam položit lino. Opět platí, že dlažbu snadno položíte při celkové rekonstrukci, později to půjde obtížněji. Až budu rekonstruovat další byt, nechám položit do kuchyně a do předsíně dlažbu. Doteď jsem tam dával lino, ale kvalitní lino vyjde na čtyři sta korun za metr čtvereční což je zhruba cena dlažby a má výrazně kratší životnost.

V místnostech záleží na tom, v jakém stavu jsou původní podlahy. Pokud je na nich lino, které je rovné a drží, můžete na něj dát koberec. Koberce jsou nejjednodušší a nejlevnější protože se dají sehnat od dvou set korun za metr čtvereční. Pokud je lino špatné, potom ho budete muset odstranit a položit místo něj něco jiného. Doporučuji nechat lino odstranit firmu protože staré lino drží a špatně se odstraňuje. Kdybych v bytě bydlel já, dal bych tam vinylovou podlahu, ale nájemníkům stačí koberec nebo lino (nekupujte to nejlevnější, protože nic nevydrží). Pozor na laminátové podlahy, pod které se musí dát kvalitní kročejová izolace, aby si sousedé nestěžovali při každém kroku.

Dokončovací práce

Většinou je cena za rekonstrukci uvedena bez vymalování a úklidu. Sem ale patří i natření radiátorů a zárubní nebo výměna vnitřních dveří (pokud je to potřeba). Cenu jsem u firem nezjišťoval, vždy jsem si vybílil a uklidil sám. Celkem to vyjde na třicet pět tisíc korun.

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Takže kolik stojí rekonstrukce bytu?

Kolik stojí rekonstrukce bytu, jsem shrnul v následující tabulce (ceny z roku 2017).

PoložkaCena od firmyVlastní prácePoznámka
Nové jádro130 000 Kč80 000 Kč 
Obložení kuchyně10 000Kč5 000 Kč 
Elektroinstalace ve zbytku bytu60 000 Kč– Kč1
Položení podlah50 000 Kč16 000 Kč2
Dokončovací práce70 000 Kč35 000 Kč3
Celkem250 000 Kč101 000Kč 

1 – elektroinstalaci si sami neuděláte

2 – kalkulace pro byt 45 m2, 4 m2 jsou v ceně jádra, je nutné započítat něco na prořez: vinil 35 m2 x 600 Kč/m2 + dlažba 8 m2 x 400 Kč/m2 + práce, vlastní práce: koberec 35m2 x 200 Kč/m2 + lino 8 x 400 Kč/m2

3 – u firem je to odhad na základě mé ceny.