Spotřebiče v nájemním bytě

Čas čtení: 3 min

Možná si pokládáte otázku, jestli máte pronajímat zařízený byt a jestli máte mít spotřebiče v nájemním bytě. Odpověď je jednoduchá, mějte v nájemním bytě pouze nezbytně nutný nábytek a spotřebiče! Pokud máte v bytě nějaké věci, tak je nájemník může poškodit, nad rámec běžného opotřebení. V tomto případě nastává problém, který jsem popsal v tomto článku. Stručně shrnuto: nájemník odmítne škodu zaplatit a kauce na náhradu nebude stačit. Druhý důvod je ten, že i když nájemník nic úmyslně nezničí, ale pouze běžně opotřebuje, potom budete muset, po nějaké době, koupit nový nábytek a spotřebiče protože nebudou vypadat dobře. Této situaci se smažete vyvarovat, protože vám to sníží už tak mizerný výnos z nájmu.

Spotřebiče v nájemním bytě

Poslední důvod je ten, že když pronajímáte byt se spotřebiči, potom může nastat problém s jejich revizemi nebo opravami. Toto nařízení vlády popisuje opravy a revize konkrétního spotřebiče v nájemním bytě. Tedy abych byl přesný, nařízení řeší drobné opravy. V nařízení je výčet oprav, které platí nájemník (je tam například digestoř nebo sporák). Pokud zařízení není na seznamu, potom platí opravu nájemník pouze do limitu 1000 Kč a současně veškeré opravy nesmějí ročně přesáhnout 100 Kč/m2 podlahové plochy pronajatého bytu. Pokud jsou náklady vyšší, potom je doplácí majitel.

Spotřebiče v nájemním bytě

Z výše uvedeného popisu je zřejmé, že s čím větším množstvím věcí byt pronajmete, tím je pravděpodobnější, že dojde k překročení nějakého limitu na opravy ze strany nájemníka. Pokud zaplatíte nějako opravu, potom se opět snižuje výnosnost nájmu.

Mějte v nájemním bytě pouze nezbytně nutný nábytek a spotřebiče!

Osobně vždy pronajímám byt, ve kterém je pouze kuchyňská linka se sporákem a digestoří. Dělám to nejenom proto, abych se vyvaroval problému s opravami, ale také proto, že nájemníci většinou mají svoje spotřebiče a nábytek. Tím tedy také odpadají problémy s tím kam dát a jak odvést přebytečné věci v případě, že je nájemník již má nebo se v průběhu nájmu rozhodne koupit si nové. V neposlední řadě je zde oblíbená pračka. Co když vytopí sousedy? Kdo za to nese odpovědnost? Pokud si ji do bytu dá nájemník, potom jsou odpovědi jednoduché.

Pokud máte v bytě nějaký spotřebič, potom ho zapište do smlouvy nebo předávacího protokolu protože tím předejdete sporům, jestli tam byl nebo ne (i když nevím, jestli to vám to k něčemu bude).