Zcizení nemovitosti

Čas čtení: 4 min

Jednou mě napadlo, jestli může někdo prodat nějaký z mých bytů, bez mého vědomí. Při hledání na internetu jsem narazil na několik článků o pokusech o zcizení nemovitosti. Pokud jste ještě ničem podobném nečetli, tak tady je jeden z pokusů o zcizení nemovitosti popsaný.

Zcizení nemovitosti

Jak je možné vůbec prodat něčí nemovitost bez jeho vědomí? V první řadě je potřeba mít přístup k nemovitosti a sehnat kupce. Asi je Vám jasné, že do obývaného bytu nebo domu se jen tak nějaký podvodník bez rizika nedostane. Proto se velká část podvodů týká pozemků, kam je jednodušší přístup. Mě samozřejmě hned napadla možnost zcizení pronajatého bytu. Bydlí tam nájemník, kterého jsem viděl jednou v životě a totožnost nájemníka byla ověřena jen „nějakým“ občanským průkazem. Kdo to ve skutečnosti je, nemám vůbec tušení.

Katastr nemovitostí

Pokud podvodník sežene nějakého „kupce“, jaký je tedy postup? Pro změnu majitele nemovitosti stačí na katastru nemovitostí vyplnit formulář, předložit kupní smlouvu a zaplatit poplatek. Katastr nemovitostí následně, na dvacet dnů, zaplombuje nemovitost a pošle majiteli upozornění o změně v katastru nemovitostí.

Nejlepší způsob, jak zabránit zcizení nemovitosti je hlídat údaje v katastru nemovitostí.


Pronajímatel bytu

Pokud podvodník všechny informace nějak zfalšuje a úřad nemovitost zaplombuje, potom má majitel právě oněch dvacet dní, aby zareagoval a snadno převod a podvod zastavil. Pak má ještě měsíc, kdy se ještě může bývalý majitel domáhat vrácení nemovitosti soudní cestou. Čím je podvod odhalen déle, tím je nižší šance na úspěšný návrat nemovitosti a po třech letech má již původní majitel smůlu.

Jak lze zabránit informování majitele? Pokud katastr nemovitostí zašle informaci do datové schránky, tak s tím podvodník asi nic neudělá (pokud do ní nezíská přístup). Zde je samozřejmě nutné, aby si majitel datovou schránku pravidelně prohlížel. Pokud jde informace poštou, tak podvodník pomocí dosílky, tedy změny místa dodání, může poslat dopis někam jinam. To už by pro podvodníka neměl být takový problém, když zvládl obelstít katastrální úřad.

Jak zabránit zcizení nemovitosti

Nejlepší způsob, jak zabránit zcizení nemovitosti je hlídat údaje v katastru nemovitostí. Hlídání se ale musí provádět v méně než dvacetidenním intervalu. Toto asi nikdo nebude dělat pravidelně a dříve nebo později to začne odbývat.

Proto je nejlepší způsob toto zautomatizovat například pomocí služby sledování změn v katastru nemovitostí od katastrálního úřadu. Za tuto službu se platí jednorázový poplatek 200 Kč, při zřízení služby a poté je pro sledování až dvaceti nemovitostí zdarma. Druhou možností je využití služeb některé z firem, které poskytují obdobnou službu. Zde se platí za každé zjištění stavu nemovitosti, které stojí několik korun. Pokud se tedy kontroluje stav jedné nemovitosti každých patnáct dnů a jedna kontrola stojí 2,5 Kč, potom cena za rok je okolo 60 Kč