Nájemník v exekuci

Čas čtení: 3 min

V článku co s neplatícím nájemníkem jsem napsal, že se zeptám realiťáka, jestli zjišťuje, jestli je budoucí nájemník v exekuci. Vzhledem k tomu, že jeden dotaz v Centrální evidenci exekucí stojí 60 Kč, což jsou pořádné peníze, to nezjišťuje. Procházejí pouze Insolvenční rejstřík, který je zdarma.

Nájemník v exekuci

Problém je v tom, že Centrální evidence exekucí a Insolvenční rejstřík není jedno a to samé. V Insolvenčním rejstříku jsou lidé, kteří dluží peníze a něco s tím chtějí dělat, nějak splácejí. Na druhou stranu v Centrální evidenci exekucí jsou ti, kteří neplatí. Takže ta horší varianta.

Díky dobře odvedené práci jednoho realiťáka se mi do bytu nastěhoval neplatič se třemi exekucemi. Takže odteď vím, že musím Centrální evidenci exekucí projít sám.

Jak se chová nájemník v exekuci?

Co takový nájemník v exekuci dělá? Nic, opravu nedělá nic. Nejhorší však je že nájemník ví, jak funguje česká justice. Takže se nebojí dělat další dluhy. Jednoduše neplatí nájemné a zálohy na služby.

Nájemník také v zásadě s nikým nekomunikuje, protože se bojí exekutora. Když se ho pokusíte kontaktovat, tak nezvedá telefon nebo si rovnou zablokuje vaše číslo (to poznáte tak, že uslyšíte neurčitý zvuk a poté hned se ozve tón obsazení a po dvou až čtyřech tónech se hovoru ukončí). Na SMS také nereaguje. Dopisy si nepřebírá. Takže nezbývá než osobní návštěva. Doporučuji si na návštěvu vzít svědka a celou návštěvu natočit. Osobní návštěva je většinou také na nic, protože nájemní neotevře. Takže musíte být vytrvalí a zkoušet to opakovaně a například si vyhlédnout, kdy opouští byt.


„Centrální evidence exekucí a Insolvenční rejstřík není jedno a to samé.“


Pronajímatel bytu

Pozor na elektřinu

Také vás může nepříjemně překvapit, pokud si má nájemník přepsat elektroměr na sebe. Proč by to dělal? Akorát by z toho měl další problémy, protože nezaplacené zálohy by šli za ním. Tak je pro něj jednodušší to nechat napsané na majitele. Mimo to může dlužit i dodavateli elektřiny.