Pronájem neobydleného bytu

Čas čtení: 3 min

Řada lidí má neobydlený byt a řeší, jestli je pro ně pronájem neobydleného bytu finančně zajímavý. Nedávno jsem četl článek, ve kterém tvrdili, že ve v ČR 860 tisíc neobydlených bytů. Poté to v článku začali vysvětlovat a dospěli k závěru, že je jich ve skutečnosti méně. Nicméně se poměrně velké množství lidí rozhodlo, že nebude pronajímat byt. Také v článku psali, že aby se tyto byty začaly pronajímat, tak by stačilo zvednout daň z nemovitosti. Tím zvednutím daně asi nemají na mysli zvednutí o pár tisícovek, tak jak to proběhlo tento rok. Oni mají na mysli zvýšení na jednotky procent tržní ceny. Takže se, například v Praze, bavíme o desítkách až stovkách tisíc korun ročně

Případnou vyšší daň zaplatí nájemník, a proto ji stát nemůže nastavit nijak vysokou.


Pronajímatel bytu

Teď je otázka jestli by se daň vztahovala na všechny nemovitosti stejně nebo, jak někteří navrhují, by první nemovitost byla osvobozena. Každopádně by to odnesli nájemníci, protože majitel přece bydlí v té první.

Pronájem neobydleného bytu

Proč jsou byty neobydlené?

Tak na tuto otázku výše zmíněný článek také odpovídá. Majitelům by případný pronájem mohl způsobit potíže. v podstatě jsem o všech těchto problémech psal již dříve:

  1. Neplatič nebo podobný vykuk. To je asi největší postrach všech pronajímatelů. Nejen, že neplatí nájem, ale také neplatí zálohy na služby přesto, že je spotřebovává. Nejhorší na tom je to, že s tím nejde jednoduše nic udělat. Zde by pomohla změna zákonů, které až přehnaně chrání nájemníky. Bohužel, úvahy našich politiků jdou zcela opačným směrem.
  2. Daňové přiznání. Nájemné se musí zdanit. Pokud je potenciální pronajímatel zaměstnanec a nemá žádný jiný příjem, tak se většinou o daňové přiznání nemusí starat. Udělá to za něj zaměstnavatel. Pokud však začne pronajímat byt, tak si musí daňové přiznání podat sám. Toto by šlo zjednodušit tak, že by se nemuselo podávat celé daňové přiznání, ale pouze dodatek s nájmem. V podstatě by byl na jednu stránku a v případě paušálu by stačilo finančnímu úřadu sdělit jen jedno číslo.
  3. Starosti v případě, že nájemník způsobí škodu. Například když nájemník vytopí sousedy a nemá uzavřenou pojistku. V tomto případě vše musí zaplatí nájemník, ale pokud to nezaplatí, tak to sousedské vztahy nevylepší. To samé platí i v případě, že nájemník obtěžuje své okolí.

Pronájem neobydleného bytu

Osobně si myslím, že ten, kdo nechce byt pronajímat, ho také pronajímat nebude. A nějaké zvýšení daně z nemovitosti na tom nic nezmění. Stát totiž musí počítat s tím, že případnou vyšší daň zaplatí nájemník, a proto ji nemůže nastavit nijak vysokou.