Kontrola nemovitosti před koupí

Čas čtení: 4 min

Většina lidí kupuje byt párkrát za život a je to současně jejich nejdražší nákup. Je celkem zajímavé, že většina lidí koupí byt po jedné maximálně druhé prohlídce a nijak moc je netrápí stav a s tím související kontrola nemovitosti. Skoro se dá říci, že lidé stráví více času při nákupu nových bot za pár tisíc než, při koupi bytu za několik miliónů. Proč to tak je? Proč například nechce kupující v bytě nějakou dobu strávit. Legislativně by to jistě nebyl problém. Prodávající by uzavřel s kupujícím nájemní smlouvu na pár dnů a bylo by to. Samozřejmě, pokud v bytě není nábytek, byl by to nepohodlné, ale například by se tím odhalili hluční sousedé, kilometr vzdálená trať, která není ve dne slyšet a podobně. Toto bohužel není v současné době možné, protože na byt čeká několik zájemců, kteří jsou ochotni nějaké problémy risknout.

Díky inspektorovi nemovitostí jsem přišel o byt.


Pronajímatel bytu

Technický stav nemovitosti

Co když je někde nějaký problém? To se dá zkontrolovat a zabere to maximálně hodinu, takže při vážném zájmu by to neměl být problém. Já jsem například jednou koupil byt, ve kterém byla rozbitá elektroinstalace. Tuto skutečnost jsem nemohl zjistit, protože majitel nechal odpojit elektroměr, takže jsem zaplatil za opravu. V jiném panelákovém bytě jsem objevil pod podlahou škváru. Nikdo mi to nechce věřit, ale v šedesátých letech se to takto, dělalo (v novějších domech jsem to už neviděl). Kdybych to věděl, možná bych si koupi rozmyslel.

Kontrola nemovitosti

Humorná vložka

Popravdě, kontrola nemovitosti není, pro někoho kdo se v dané problematice neorientuje, snadná. Pokud to člověk nedělá po několikáté, snadno něco přehlédne (a ani to není jistota). Naštěstí některé firmy nabízejí službu profesionální kontroly nemovitosti. Funguje to tak, že zaměstnanec firmy spolu s majitelem nebo realiťákem dojde do bytu, vše prohlédne a vypracuje protokol.

Když jsem neměl příliš zkušeností s nákupem bytu, jednu firmu jsem si objednal. Dle dohody zaměstnanec přišel, vše prohlédl a vypracoval protokol. Protokol byl detailní, vše tam bylo popsané, byla tam vyčíslena cena rekonstrukce, prostě paráda (i když cena byla za luxusní rekonstrukci a asi tak dvakrát dražší než realita). Přestože, firma psala, že kontrola nemovitostí je normální a realiťáci chápou, proč je kupující vyžadují, tak jsem díky této kontrole o byt přišel. Proč? Jednoduše to naštvalo majitele (spíš bych řekl, že byl spíše naštvaný realiťák).

Kontrola nemovitosti, spíše ne

Na základě mé zkušenosti, jsem již nikdy nevyužil firmu, která provádí kontrolu nemovitostí. Myslí si, že v dnešní době (a hlavně v Praze) by se se mnou nikdo ani o této možnosti nebavil. Proč také, když mají další bezproblémové kupce. Osobně to dělám tak, že když mám o byt zájem, vezmu si známého, který se v technickém stavu nemovitosti vyzná a provede jen zběžnou prohlídku. Je jasné, že dobře (záměrně) skryté vady neodhalí, ale lepší než nic. Pokud je navíc jádro určené k rekonstrukci, potom těch závad na panelovém bytě být tolik nemůže.

Pokud vás zajímá, jak kontrola od firmy vypadá, můžete si to přečíst zde (článek je poněkud staršího data).