Bydlet na koleji nebo v pronájmu

Čas čtení: 4 min

Řada studentů vysokých škol řeší otázku, jestli mají bydlet na koleji nebo v pronájmu. Sám jsem nějakou dobu bydlel na koleji, a tak mohu porovnat obě varianty. O veselém zážitku z mého pobytu na kolejích si můžete přečíst v článku švábi a štěnice.

Jako hlavní nevýhodu bydlení na koleji vnímám to, že tam není soukromí. V podstatě tam člověk žije se spolubydlícími na pokoji. Pokud je v buňce, tedy dva nebo tři pokoje mají společnou koupelnu a záchod, tak tam musí vyjít i se spolubydlícími z okolních pokojů. Samozřejmě, že pokud je koupelna a záchod společný pro celou chodbu, tak je to ještě horší. Toto nepohodlí by měla vykompenzovat nižší cena. Když jsem se stěhoval na první kolej (někdy okolo roku 2008), tak jsem platil 1200 Kč za měsíc na třílůžkovém pokoji a koupelnou a záchodem na chodbě.

Bydlet na koleji nebo v pronájmu

Výhodou pronájmu samostatného bytu je soukromí a pohodlí. Pokud si student pronajme jen pokoj, tak je to jako kdyby bydlel v takové lepší buňce.

Bydlet na koleji nebo v pronájmu

Jak jsem již napsal, tak jsem se na kolej nastěhoval před více než patnácti lety. S postupem času kolejné rostlo, a když jsem kolej opouštěl, tak jsem platil 4 500 Kč za jednolůžkový pokoj s koupelnou a záchodem na chodbě. Jaký je stav v Praze v roce 2024?

Na Strahově se platí za dvoulůžkový pokoj s koupelnou a záchodem na chodbě 100 Kč/den (nebo 170 Kč/den pokud tam je student sám, ale tento pokoj se obtížné shání). Kolejné je tedy od 3 000 Kč/měsíc do 5 100 Kč/měsíc. Takže to zas tak moc nezdražilo. Buňkové dvoulůžkové pokoje tam začínají na 145 Kč/den (4 350 Kč/měsíc). Ke všem cenám je potřeba ještě připočítat zálohu na elektřinu 150 Kč/měsíc a to je vše. Neomezené množství teplé vody a tepla je v ceně.

Pronájem bytu

Do 5 100 Kč je v Praze k dispozici jeden „byt“ se společnou kuchyní (konkrétně 5 000 Kč nájem a 2 000 Kč zálohy). Do 10 000 Kč nájmu je k dispozici 8 bytů a okolo 30 pokojů. Tyto byty jsou většinou nižší kvality nebo v méně atraktivních místech. No a do patnácti tisíc jsou už v nabídkách stovky bytů.

Je zde ještě jedna varianta, že se několik studentů domluví a pronajmou si velký byt. Byt 4+kk se dá pronajmout od 22 000 Kč + 7 000 Kč zálohy na služby. Blbé je, že jeden pokoj je většinou průchozí. Takže jsou k dispozici tři pokoje. Kdyby tam byli tři studenti, tak si myslím, že se jedná o poměrně luxusní bydlení, do desetitisíc, které samostatné malometrážní byty nemohou nabídnout.

Závěrem

Abych nezapomněl, tak se již nějakou dobu platí příspěvek na ubytování každému, kdo má trvalý pobyt jinde, než studuje. Na začátku mého studia se příspěvek vyplácel kolejím. Koleje jsou levnou formou ubytování, i když pronájem samostatného pokoje nemusí být o tolik dražší. Jako zajímavá varianta se může jevit pronájem velkého bytu, ale tady je problém v tom, že tam bude bydlet několik studentů, ale nájemní smlouva bude napsaná pouze na jednoho. V tomto případě může nastat problém, když se někdo odstěhuje nebo přestane platit. Potom to celé musí zaplatit ten, na koho je napsaná nájemní smlouva a s ostatními si to vyřídit.