Investovat do nemovitostí nebo do akcií?

Čas čtení: 4 min

Dnes mi jeden kamarád vyprávěl, jak začal před nějakou dobou investovat do akcií a jak mu to vynáší. Také jsem měl takové období a před několika lety jsem do nich také investoval, takže jeho nadšení chápu. Postupně, ale jeho nadšení opadne, protože nemá žádný plán. V současné době svoje akcie nechávám být a jednou ročně, když obdržím dividendy, nakoupím další. A také provedu moji nejoblíbenější činnost, kterou je placení daní (z dividend zahraničních firem). V tomto článku se pokusím zhodnotit, jestli je lepší investovat do nemovitostí nebo do akcií.

Investovat do nemovitostí nebo do akcií?

Nejdříve začnu s hrubým průměrným ročním výnosem z akcií, včetně vyplacených dividend, je 3,9 % (aktuální výnosnost akcií je ovlivněna koronavirem a v minulosti byla vyšší). To je zhruba jako aktuální výnosnost nájmů z bytů. Čistá výnosnost může být téměř stejná, protože z prodeje akcií, za určitých podmínek, nemusíte platit daň z příjmu, zatímco z bytů, pravděpodobně vždy nějakou zaplatíte.

Jenže

Jak jsem psal v jednom z předchozích článků, tak výnos z nájmu za poslední roky je jenom takové přilepšení. Protože hlavní zhodnocení představuje růst ceny bytu, které se pohybuje okolo 11 % a po započtení nájmu je okolo 16%. To znamená, že růst ceny akcií je ekvivalent růstu ceny bytu a nájem je ekvivalent dividend. V tom případě je to 3,9 % proti 20 %!

Takže už víte, jestli budete investovat do akcií nebo do nemovitostí?

Na investování do akcií vám pro začátek stačí pár korun. Nejlevnější akcii si na pražské burze (Prime Market) můžete dnes koupit za 55,4 Kč (se slíbenou dividendou 6,65 Kč). Jednu akcii si nekupujte, protože za nákup zaplatíte minimálně 50 Kč. Druhá výhoda akcií je, že se můžete vyhnout placení daní. Bohužel dividendy se daní vždy. České přijdou již zdaněné a zahraniční přijdou většinou již také zdaněné ze zahraničí a vy je v ČR zdaníte ještě jednou (předpokládám, že nebudete žádat o zápočet zdaněné dividendy v zahraničí, pokud ano, tak mi napište, jak jste dopadli). Samozřejmě, že dividendu ze zahraničí musíte uvést do daňového přiznání.

Zhodnocení akcií = zhodnocení nemovitosti = virtuální zhodnocení

Výplata dividendy = nájem = skutečné peníze


Pronajímatel bytů

Na druhou stranu výhodou investice do bytů (nemovitostí obecně) je vysoký růst ceny nemovitosti. I když se v podstatě jedná o virtuální zhodnocení, protože pokud nemovitost neprodáte, tak jediné peníze, které dostanete, jsou z nájmu.

Nezapomeňte

Zhodnocení akcií = zhodnocení nemovitosti = virtuální zhodnocení

Výplata dividendy = nájem = skutečné peníze

Investovat do nemovitostí nebo do akcií? Aktualizace Q3 2021

Výnosnost z akcií se, podle předpokladu, za poslední rok zvedla na 6,6 %.

Na druhou stranu, výnos z pronájmu klesl k 3 %. Pokud jde o růst ceny bytu, tak tam je to trochu divoké a pohybuje se od nuly do 18%.