Může mít pronajímatel klíče od bytu?

Čas čtení: 4 min

Jednoduchá otázka, jestli může mít pronajímatel klíče od bytu, má jednoduchou odpověď: může. Pokud nájemník nevymění zámkovou vložku, nebo pokud dá dobrovolně pronajímateli klíč od nové vložky. Pozor, k dobrovolnému předání klíčů se můžete zavázat v nájemní smlouvě, kterou většinou připravuje pronajímatel. Jinak pronajímatel nemá právo mít klíč od pronajatého bytu.

Zde se spíše nabízí otázka, proč by měl vůbec pronajímatel mít klíč od pronajatého bytu? Podle mého názoru je to spíše starost navíc. Pronajímatel by měl chodit na kontroly bytu po předchozím ohlášení. Vstoupit do bytu bez nájemníka nepřipadá v úvahu! Co kdyby se v bytě něco „ztratilo“? Proto vždy říkám nájemníkům, aby si vyměnili vložku a klíč dali příbuznému nebo známému, který s nimi nejezdí na společné dovolené. K čemu je, že klíč od bytu mají dva lidé, když jsou oba na dovolené v Egyptě? Je sice pravda, že během koronakrize se cestování značně omezilo a všichni sedí doma, ale po jejím odeznění zase všichni odletí k moři.

Může mít pronajímatel klíče od bytu?

Mít či nemít klíče?

Pokud nemá pronajímatel klíče, potom vše co se v bytě stane, není jeho problém. To je dobré, když například byt vykradou, potom pronajímatel není první na seznam podezřelých. Možná si řeknete, že zloděj musí poškodit vložku nebo dveře, ale to není pravda. Na internetu najdete spoustu videí, kde otevírají i ty nejbezpečnější vložky za několik desítek sekund.

Pokud nemá pronajímatel klíče, potom vše co se v bytě stane, není jeho problém. Samozřejmě, že to není pravda. Cokoliv se stane v bytě, je problém pronajímatele


Pronajímatel bytu

Na druhou stranu se může stát, že například začne vytékat z bytu voda. V tomto případě se musí vypnout stoupačka, ale co dál? Když je nájemník v zahraničí a nikdo jiný nemá klíče? Sousedé bez vody nebudou mít takovéhoto pronajímatele zrovna v oblibě, i když za nic nemůže. Pronajímatel může vstoupit do bytu, pokud hrozí, že vznikne (velká) škoda, pokud by do bytu nevstoupil (přesněji je to zde). Pokud bych tedy musel vstoupit do bytu, potom bych se nejdříve poradil s advokátem. Pokud by v bytě hořelo a nebyl by čas na radu, potom je na místě zavolat hasiče. Mimochodem, ti také umí otevřít vložku bez poškození (ověřeno – nájemník nechal hrnec s obědem na zapnutém sporáku).

Může mít pronajímatel klíče od bytu?

Pronajímatel může mít klíče od pronajatého bytu, pokud s tím nájemník souhlasí. Osobně se tomu snažím vyhnout, a když na tom nájemník trvá, potom klíč dáme do zalepené obálky a nájemník si označí všechny spoje, aby bylo zřejmé, že jsem klíč nevyndal (nevím, jestli by to k něčemu bylo).

Pokud chce pronajímatel mít klíče od bytu a dá si to do nájemní smlouvy, tak je to stejně k ničemu, protože výměna vložky spadá mezi drobné opravy, které provádí nájemník a nelze mu v tom zabránit. Pronajímatel o této výměně může legálně dozvědět pouze v případě, že na stane nějaká mimořádná situace, která zas tak často nenastane, nebo v případě nahlášené kontroly. Takže si nájemník může v klidu vložku vyměnit a když na to náhodou pronajímatel přijde, tak na to nájemník odpoví: „zrovna včera jsem tam zlomil klíč, musel jsem vložku vyměnit a nestačil jsem vám to říct.“