Jak dosáhnout nejvyššího možného nájmu?

Čas čtení: 4 min

Dlouho jsem si lámal hlavu s tím, jak dosáhnout nejvyššího možného nájmu. Nakonec jsem dospěl k závěru, že v podstatě při dlouhodobém pronájmu nemůžete dosáhnout vyššího nájemného, než je uveden na inzertních serverech. O tom jsem psal v článku jak nastavit nájem a také jsem tam psal, že se nájemník klidně odstěhuje kvůli tomu, že někde jinde dostane nájem o dvě stě korun měsíčně levněji. Umíte si představit, že byste se stěhovali kvůli této částce (stěhováci si účtují osm set korun za hodinu práce)?

Jak dosáhnout nejvyššího možného nájmu?

Při dlouhodobém nájmu a solidních nájemnících nedosáhnete vyššího nájemného než je v inzerátech. Pokud máte dva stejně velké byty ve stejné lokalitě, potom můžete zvýšit nájem jenom tehdy, pokud nabídnete luxusnější byt. Byt musí být kvalitně zrekonstruovaný, musíte použít drahé obklady, dlažby a podlahové krytiny a vybavený nábytkem. Ideálně by vše měl řídit designer. Pokud si myslíte, že to obejdete kulisami, tak se mýlíte, je to poznat. Pouze v případě zdařilé rekonstrukce můžete nabídnout luxusní byt a říci si o více peněz.

Vyplatí se pronajímat luxusní byt?

Odpověď je jednoduchá. Nevyplatí! Letmým pohledem na inzertní servery zjistíte, že rozdíly ve výši nájmů mezi jednolitými kategoriemi bytů jsou minimální.

Najděte si solidního nájemníka, který platí včas a v bytě vydrží několik let.


Pronajímatel bytů

Tak například dva identické byty (2+kk, 45m2) v panelových domech na jižním městě. Jeden má čtyřicet let staré umakartové jádro (je velice zachovalé) a možná i původní lina na podlahách. Druhý byt je zrekonstruovaný a vybavený novým nábytkem, vše spolu hezky ladí. Jaký je rozdíl v nájmech? Pět set korun měsíčně (11 000 Kč proti 11 500 Kč)! Proč to tak je? Protože v dané lokalitě víc nedostanete!

Pokud máte velice zachovalé jádro, můžete ho nechat. Na malých městech je možné nechat i jádro v horším stavu, v Praze je byt ve špatném stavu spíše výjimka. Pokud je jádro ve špatném stavu, proveďte co nejlevnější rekonstrukci (do dvou set tisíc korun).

Jak dosáhnout nejvyššího možného nájmu?

Odpověď na otázku jak dosáhnout nejvyššího možného nájmu? Je jednoduchá. Potřebujete solidního nájemníka, který platí včas a v bytě vydrží několik let. Jestli vás to potěší, tak cíleně najít takového nájemníka je nemožné. Je to sázka do loterie. Buď vyjde, nebo si musíte najít jiného.

ještě shrnutí: jak dosáhnout nejvyššího možného nájmu?

Moje rada: najděte solidního nájemníka, který platí včas a v bytě vydrží několik let.

Jak postupovat: s nájemníkem si popovídejte a ty kteří se vám nelíbí, vyřaďte, podívejte se na sociální sítě, do Insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí. Nebo věřte normálnímu realitářovi bez dotazníku.

Doufám, že jsem vás nezklamal. Pokud víte o nějakém způsobu, jak dosáhnout vyššího než tržního nájemného, tak mi to prosím napište. Rád se poučím.